Full servis

Úplný servis – Full service – tento servis zahrnuje kompletní servis trakčních baterií a nabíječů od A do Z. Je třeba si zpočátku uvědomit, že jakýkoliv problém s TB je třeba spojovat s tzv.  ,,Magickým trojúhelníkem,, , na jehož vrcholech jsou obsluha – baterie – nabíječ. Vždy je nutné tyto pojmy spojovat při řešení problémů jak s TB, tak i s nabíječi. Je tedy nutné při problémech s TB vyzpovídat obsluhu, popřípadě stáhnout data ze systému monitoringu TB, zkontrolovat nabíječ a jeho parametry a vyhodnotit způsob provozu. Na základě získaných informací odstraníme závady a doporučíme optimalizaci provozu.

Úplný servis obsahuje: 

  • Vyčištění povrchu baterie parním čističem (vyfoukání od prachu a nečistot) z důvodu vznikajících plazivých proudů, které nepřímo vybíjejí baterii a mohou také poškodit elektroniku v manipulační technice, (izolační stav TB).
  • Odsátí vzniklých kapalin z nosiče (změření jejich koncentrace) a případná ekologická likvidace, vysušení povrchu baterie
  • Proměření parametrů baterie: měření napětí všech článků, měření hustoty elektrolytu všech článků a měření teploty elektrolytu. Tímto měřením se prokazatelně zjistí vadný článek TB. Měření izolačního stavu baterie: vypovídá o izolačním stavu mezi nosičem TB a články baterie. Baterie nepříjemně probíjí a zavlečené napětí přes kostru nosiče může poškodit elektronické části manipulační techniky. Zpracovává se Protokol o izolačním stavu TB. Při tomto měření se zároveň provede vizuální kontrola stavu nosiče (koroze, stav závěsných ok a ochranného laku).
  • Kontrola funkce AQM: automatické doplňování destilované či demineralizované vody vyžaduje speciální pozornost. Kde nejvíce dochází k mechanickému poškození samotných zátek BFS, plováků a hadičkových rozvodů, které jsou na povrchu baterie. V případě poškození tohoto systému dochází k vyplavení článků, kdy koncentrace elektrolytu klesne pod požadovanou hladinu a článek se stává nestabilním. Nebo se zaplní část nosiče, což ovlivňuje také izolační stav a případnou korozi. Důležité je také umístění zásobníku na destilovanou vodu, kdy musí být splněn plnící tlak, aby zátky AQM spolehlivě zavíraly a nedocházelo k vyplavení článků baterie.
  • Kontrola funkce EUW: automatické promíchávání elektrolytu v jednotlivých článcích pomocí hadičkových rozvodů a adaptérů zasunutých do jednotlivých článků. Vzduchová pumpa integrovaná v nabíječi je elektronicky řízena nabíječem a v daných intervalech vhání do systému požadované množství vzduchu jehož pomocí dochází k promíchávání elektrolytu. Tento systém umožňuje zkrátit nabíjecí cyklus až o dvě hodiny. Systém rozvodu vzduchu je opět proveden pomocí hadiček, adaptérů a plastových komponentů, které jsou instalovány na povrchu baterie.

Kontrola kabelů, konektorů a spojek: Kontrola nabíjecích kabelů a konektoru probíhá vizuální kontrolou. Kontroluje se dotažení na +pólu a -pólu baterie, případné mechanické poškození izolace. Konektor nesmí být mechanicky poškozen, kontakty nesmí být volné a viditelně opálené. Dochází potom k velkým přechodovým odporům, konektor se nadměrně zahřívá, izolace nesplňuje požadovanou ochranu, nabíječ nemusí správně nabíjet, padá do poruchy a je přerušeno nabíjení. Kontrola spojek mezi články také probíhá vizuální kontrolou nebo infra teploměrem/kamerou při nabíjení, kdy se nedostatečně dotažené šroubové spoje zahřívají. Spojky nesmí být mechanicky poškozeny, musí být dotaženy momentovým klíčem a bez napadení sulfáty (které omezují nabíjení/vybíjení). V případě, že baterie obsahuje příslušenství EUW, tak je nutné zkontrolovat v konektorech také vzduchové propojení jak na straně nabíječe, tak i na straně baterie. Konektor by měl obsahovat kódovací kolík proti záměně baterií a nabíječů.

Kontroly monitorovacích zařízení: Baterie také obsahují další periferie a ty je nutné velmi důkladně zkontrolovat. Díky nepravidelným kontrolám došlo v minulosti na těchto zařízeních k inicializaci jiskření a k následné explozi článků baterie. Jedná se o různé typy monitoringu:  hlídání hladiny elektrolytu (smart blinky), úroveň vybití baterie (LVA), battery managementu WI-IQ atp.

 

TO JE PERFEKTNÍ, CHCI SI OBJENAT FULL SERVIS <= stačí kliknout

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení